XW4N-32D2-A
Mfr.Part #
XW4N-32D2-A
Manufacturer
Omron Electronic Components
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Stock
38
In Stock :
38
Free Hanging (In-Line)
Rated Voltage :
160V
Wire Size (AWG) :
24AWG to 16AWG
max. cross section :
1.5mm²
Torque - Screw :
Wire Strip Length :
9.5mm
Flammability Rating :
UL 94 V - 0
Mounting Style :
Cable Mounts
Manufacturer part # :
XW4N-32D2-A
Pitch :
3.5 mm
Positions Per Level :
16
Supplier Device Package :
Axial
Number of Positions :
32 Position
Voltage Rating :
300 V
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Features :
Moisture Resistant
Resistance :
18.7 kOhms
Tolerance :
±0.05%
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Series :
PTF
Type :
XW4N-32D2-A
Case material :
PA (UL 94 V-0)
Size / Dimension :
0.145 Dia x 0.375 L (3.68mm x 9.53mm)
Total number of pins :
32
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Insulation Height :
0.728 (18.50mm)
Ingress Protection :
Package / Case :
Voltage - IEC :
160 V
Voltage - UL :
300 V
Min. cross section :
0.2mm²
Product Category :
Pluggable Terminal Blocks
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
Current - UL :
8 A
Current Rating :
8 A
Number of Levels :
Failure Rate :
Composition :
Metal Film
Current - IEC :
8A
Housing Material :
Polyamide (PA)
Rated Current :
8A
Datasheets
XW4N-32D2-A
Omron Electronic Components XW4N-32D2-A
Bulk 3.5 mm Black 2 Levels Free Hanging (In-Line) XW4N-32D2-A PTF Polyamide (PA) Gold Copper Alloy