XW4N-18D1-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XW4N-18D1-A
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
SOCKET,SINGLE-ROW,,GOLD,
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - IEC :
8A
Wire Gauge or Range - mm² :
0.2-1.5mm²
Voltage - UL :
300 V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Omron
Connection :
Spring-loaded terminal
Current - UL :
8 A
Manufacturer part # :
XW4N-18D1-A
No. of rows :
1
Product Type :
Pluggable Terminal Blocks
Ingress Protection :
Product :
Sockets
Screw Size :
Contact Tail Length :
RoHS :
Details
Type :
XW4N-18D1-A
Content :
1pc(s)
Product Category :
Pluggable Terminal Blocks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Wire Strip Length :
9.5mm
Number of Positions :
18 Position
Subcategory :
Terminal Blocks
Wire Gauge or Range - AWG :
16-24 AWG
max. cross section :
1.5mm²
Total number of pins :
18
Contact Mating Finish :
Gold
Voltage Rating :
300 V
Mounting Style :
PCB Mount
Torque - Screw :
Header Orientation :
Features :
Lever Actuated
Brand :
Omron Electronics
Case material :
PA (UL 94 V-0)
Voltage - IEC :
160 V
Housing Material :
Polyamide (PA)
Product Status :
Active
Flammability Rating :
UL 94 V - 0
Series :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connection Method :
Push-In
Positions Per Level :
18
Pitch :
3.5 mm
Plug Wire Entry :
180°
Color :
Black
Min. cross section :
0.2mm²
Packaging :
Tray
Package :
Retail Package
Packaging type :
Tray
Current Rating :
8 A
Termination Style :
Spring Clamp
Insulation Height :
0.423 (10.75mm)
Contact Plating :
Gold
Number of Levels :
1
Datasheets
XW4N-18D1-A
Omron Electronic Components XW4N-18D1-A
Tray 3.5 mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) XW4N-18D1-A * Polyamide (PA) Gold Copper Alloy