XW4M-18D2-V1DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XW4M-18D2-V1DS
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
PLUG,DOUBLE-ROW,STRAIGHT,TIN REF
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
8 A
Type :
XW4M-18D2-V1DS
Screw Size :
RoHS :
Details
Insulation Height :
0.728 (18.50mm)
Series :
XW4M
Case material :
LCP, V0 according UL 94
Contact Tail Length :
Product Type :
Pluggable Terminal Blocks
Wire Strip Length :
Current Rating :
8 A
Product :
Plugs
Content :
1pc(s)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Latches
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Connection :
Print
Voltage - IEC :
160 V
Package :
Tray
Plug Wire Entry :
Flammability Rating :
UL 94 V - 0
Subcategory :
Terminal Blocks
Mounting Angle :
Straight
Product Category :
Pluggable Terminal Blocks
Torque - Screw :
Number of Levels :
2
Wire Gauge or Range - AWG :
Connection Method :
Push-In
Voltage Rating :
150 V
No. of rows :
2
Omron
Current - IEC :
8A
Manufacturer part # :
XW4M-18D2-V1DS
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
CS :
3.5mm
Positions Per Level :
9
Color :
Black
Brand :
Omron Electronics
Packaging :
Tray
Voltage - UL :
300 V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Mating Finish :
Tin
Total number of pins :
18
Packaging type :
Termination Style :
Through Hole
Pitch :
3.5 mm
Wire Gauge or Range - mm² :
Header Orientation :
Vertical
Number of Positions :
18 Position
Datasheets
XW4M-18D2-V1DS
Omron Electronic Components XW4M-18D2-V1DS
Tray 3.5 mm Black 2 Levels Through Hole XW4M-18D2-V1DS XW4M Liquid Crystal Polymer (LCP) Tin Copper Alloy
XW4M-18D2-V1DS Overview
XW4M-18D2-V1DS Features
XW4M series
XW4M-18D2-V1DS Applications
There are a lot of Omron
XW4M-18D2-V1DS Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM