XW4M-12D2-V1DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XW4M-12D2-V1DS
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
PLUG,DOUBLE-ROW,STRAIGHT,TIN REF
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Mounting Style :
PCB Mount
Omron
Product Category :
Pluggable Terminal Blocks
Wire Strip Length :
Pitch :
3.5 mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Mating Finish :
Tin
Brand :
Omron Electronics
Termination Style :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
CS :
3.5mm
Features :
Latches
Mounting Type :
Through Hole
Plug Wire Entry :
Current - UL :
8 A
Subcategory :
Terminal Blocks
Screw Size :
Insulation Height :
0.728 (18.50mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Levels :
2
Wire Gauge or Range - AWG :
Positions Per Level :
6
Case material :
LCP, V0 according UL 94
Packaging :
Tray
Content :
1pc(s)
Current Rating :
8 A
Voltage - UL :
300 V
Connection :
Print
RoHS :
Details
Series :
XW4M
Wire Gauge or Range - mm² :
Current - IEC :
8A
Voltage - IEC :
160 V
Ingress Protection :
Product :
Plugs
Manufacturer part # :
XW4M-12D2-V1DS
Packaging type :
Tray
Contact Tail Length :
Voltage Rating :
150 V
Product Status :
Active
Header Orientation :
Vertical
No. of rows :
2
Mounting Angle :
Straight
Flammability Rating :
UL 94 V - 0
Color :
Black
Number of Positions :
12 Position
Type :
XW4M-12D2-V1DS
Connection Method :
Push-In
Torque - Screw :
Total number of pins :
12
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Type :
Pluggable Terminal Blocks
Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Datasheets
XW4M-12D2-V1DS
Omron Electronic Components XW4M-12D2-V1DS
Tray 3.5 mm Black 2 Levels Through Hole XW4M-12D2-V1DS XW4M Liquid Crystal Polymer (LCP) Tin Copper Alloy
XW4M-12D2-V1DS Overview
XW4M-12D2-V1DS Features
XW4M series
XW4M-12D2-V1DS Applications
There are a lot of Omron
XW4M-12D2-V1DS Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM