XW2B-20J6-1B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XW2B-20J6-1B
Manufacturer
Omron Automation
Description
INTERFACE MOD HDR DUAL 20POS
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Interface Modules
Control Side Cable Retainer :
Latches
Operating Temperature :
0°C~55°C
Factory Lead Time :
2 Weeks
Length :
5.315 135.00mm
Max Operating Temperature :
55°C
Series :
XW2B
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Rated :
24VDC
Published :
2001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positions / Poles :
20
Width :
1.772 45.00mm
Current Rating (Per Contact) :
1A
Number of Pins :
20
RoHS Status :
RoHS Compliant
Control Side Connection :
Rectangular, Male (2)
Process Side Connection :
Terminal Blocks - Screw Connection
Contact Current Rating :
1A