XUX5APANM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XUX5APANM12
Manufacturer
Schneider Electric
Description
PHOTOELECTRIC SENSORS XU, XUX, D
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Degree of protection (IP) :
IP67K
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Cable Length :
Material housing :
Plastic
Output Configuration :
PNP-NC/NO
Explosion safety category for dust :
NONE
Product Status :
Active
Response Time :
2ms
Ambient temperature :
Rated control supply voltage at DC :
Voltage type :
AC/DC
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Package :
Box
Type of electric connection :
Connector M12
Ingress Protection :
IP65, IP67
Connection Method :
Connector, M12
Sensing Method :
Diffuse
Sensing Distance :
0.083" (2.10mm)
Explosion safety category for gas :
NONE
Suitable for safety functions :
No
Light Source :
Green LED, Yellow LED
Max. output current :
100
Series :
Adjustment Type :
Adjustable
Datasheets
XUX5APANM12
Schneider Electric XUX5APANM12
12V ~ 24V - Series Adjustable Diffuse -25°C ~ 55°C
XUX5APANM12 Overview
In order for the photoelectric sensor to work reliably, it should be set to -25°C ~ 55°C degrees Celsius. Into a circuit or system, these electronic components must be given 12V ~ 24V voltage. When it comes to photoelectric sensors, a response time of 2ms is ideal.
XUX5APANM12 Features
Sensing Distance: 0.083" (2.10mm)
Response Time: 2ms
Operating Temperature: -25°C ~ 55°C
- Series
XUX5APANM12 Applications
There are a lot of Schneider Electric
XUX5APANM12 Photoelectric Sensors applications.
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL