XS618B1NAM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS618B1NAM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Sensor Type :
Inductive
Termination Style :
Connector
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Material housing :
Metal
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Voltage type :
AC/DC
Package :
Box
Response Frequency :
Indicator :
LED
SIL according to IEC 61508 :
NONE
Explosion safety category for gas :
NONE
Voltage - Supply :
12V ~ 48V
Product Status :
Active
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Type of electric connection :
Connector M12
Shielding :
Unshielded
Suitable for safety functions :
No
Sensing Distance :
0.315" (8mm)
Explosion safety category for dust :
Series :
Rated control supply voltage at DC :
Ingress Protection :
IP67
Datasheets
XS618B1NAM12
Schneider Electric XS618B1NAM12
12V ~ 48V Inductive Cylinder, Threaded - M18 - Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
XS618B1NAM12 Overview
XS618B1NAM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.315" (8mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 48V