XS518B1DAM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS518B1DAM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Sensing Distance :
0.197" (5mm)
Product Status :
Active
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency :
Shielding :
Unshielded
Series :
Termination Style :
Connector
Sensor Type :
Inductive
Voltage - Supply :
12V ~ 48V
Output Type :
NO, 2-Wire
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Package :
Box
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Datasheets
XS518B1DAM12
Schneider Electric XS518B1DAM12
12V ~ 48V Inductive Cylinder, Threaded - M18 - Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
XS518B1DAM12 Overview
XS518B1DAM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.197" (5mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 48V