XS108BLPAM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS108BLPAM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE SENSOR XS1 M8, L62MM,
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Sensing Distance :
0.059" (1.5mm)
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Type of electric connection :
Connector M12
Shielding :
Unshielded
Suitable for safety functions :
No
Voltage type :
AC/DC
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Product Status :
Active
SIL according to IEC 61508 :
NONE
Indicator :
LED
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Material housing :
Metal
Series :
Termination Style :
Connector
Sensor Type :
Inductive
Package :
Box
Rated control supply voltage at DC :
Explosion safety category for gas :
NONE
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency :
Ingress Protection :
IP67
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Explosion safety category for dust :
Datasheets
XS108BLPAM12
Schneider Electric XS108BLPAM12
12V ~ 24V Inductive Cylinder, Threaded - M8 - Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M8
XS108BLPAM12 Overview
XS108BLPAM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.059" (1.5mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 24V