XRN.M22.GLL.6GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XRN.M22.GLL.6GZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 22P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Feature :
Backshell
Shell Size - Insert :
M22
Number of Positions :
22
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
XP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
IP50
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Color :
Gray
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Sulfone
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
2A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature :
-50°C~170°C
Datasheets
XRN.M22.GLL.6GZ
LEMO XRN.M22.GLL.6GZ
Receptacle, Female Sockets Sulfone Free Hanging (In-Line) 22 Positions Solder Cup Gold Bulk N (Normal) Push-Pull
XRN.M22.GLL.6GZ Overview
XRN.M22.GLL.6GZ Features
XP series
XRN.M22.GLL.6GZ Applications
There are a lot of LEMO
XRN.M22.GLL.6GZ Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER