XRCM60-15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XRCM60-15
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 15V 60W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Isolation :
4.2kV
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~70°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
Melcher RCM (60W)
Approval Agency :
cCSAus, CE
Efficiency :
88%
Power (Watts) :
60W
Size / Dimension :
6.77Lx1.97W x 1.26 H 172.0mmx50.0mmx32.0mm
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
16.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Max) :
137.5V
Current - Output (Max) :
4A
Voltage - Output 1 :
15V
Datasheets
XRCM60-15
Bel Power Solutions XRCM60-15
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH