XRCGB40M000F1S2ER0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XRCGB40M000F1S2ER0
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
2 mm x 1.6 mm
Datasheet
Download
Description
2.0X1.6MM 40.0MHZ CRYSTAL UNIT +
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Crystals
Width :
1.6 mm
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Load Capacitance :
12 pF
Frequency :
40 MHz
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
ESR :
50 Ohms
Frequency Stability :
20 PPM
RoHS :
Details
Height :
0.65 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50 Ohms
Ratings :
Product :
Crystals
Drive Level :
300 uW
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
2 mm x 1.6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
10 PPM
Type :
MHz Crystal
Operating Mode :
Fundamental
Diameter :
Packaging :
Reel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
XRCGB
Length :
2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Frequency Tolerance :
±10ppm
Qualification :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079 L x 0.063 W (2.00mm x 1.60mm)
Introducing Crystals Murata Electronics XRCGB40M000F1S2ER0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:2 mm x 1.6 mm, Type:MHz Crystal, XRCGB40M000F1S2ER0 pinout, XRCGB40M000F1S2ER0 datasheet PDF, XRCGB40M000F1S2ER0 amp .Beyond Crystals Murata Electronics XRCGB40M000F1S2ER0 ,we also offer RH100-12.000-20-3030-EXT-TR, RH100-12.288-18-2030-EXT-TR, RH100-16.000-18-2030-EXT-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.