XPL2010-223MLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XPL2010-223MLC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1.9 mm x 1 mm x 2 mm
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 390MA 2 OHM SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Diameter :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Product :
Power Inductors
Width :
1.9 mm
Core Material :
Composite
Termination :
Standard
Construction :
RECTANGULAR
Product Category :
Power Inductors - SMD
Saturation Current :
510 mA
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Inductance Tolerance :
± 20%
Reference Standard :
AEC-Q200
Max DC Current :
390 mA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper -Matte Tin -with Nickel barrier
Self Resonant Frequency :
25 MHz
Inductance :
22μH
Case/Size Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Surface Mount :
yes
Type :
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Length :
2mm
Product Type :
Fixed Inductors
Tolerance :
20 %
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Lead Free :
Contains Lead
Test Frequency :
1 MHz
Shielded :
yes
Number of Functions :
1
Package Height :
1 mm
Inductance-Nom (L) :
22 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Min Operating Temperature :
-40 °C
DC Resistance :
2 Ω
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height :
1 mm
Series :
XPL2010
Package / Case :
1.9 mm x 1 mm x 2 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Shielded
Package Width :
1.9 mm
Application :
Automotive
Reach Compliance Code :
Compliant
Qualification :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) :
1.89 Ω
REACH SVHC :
Unknown
Core Type :
Molded
Brand :
Rated Current-Max :
0.39 A
HTS Code :
Package Length :
2 mm
RMS Current (Irms) :
390mA
Product Height :
1mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 year ago)
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Length :
2 mm
Product Width :
1.9mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Datasheets
XPL2010-223MLC
Introducing Fixed Inductors COILCRAFT XPL2010-223MLC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Wirewound, Package / Case:1.9 mm x 1 mm x 2 mm, XPL2010-223MLC pinout, XPL2010-223MLC datasheet PDF, XPL2010-223MLC amp .Beyond Fixed Inductors COILCRAFT XPL2010-223MLC ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
XPL2010-223MLC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD