XP3A-4654-0750D-R/S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XP3A-4654-0750D-R/S
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
Stock
477
In Stock :
477
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Stack Height (Max) :
0.203 5.15mm
Contact Material :
Nickel Alloy
Mounting Type :
Through Hole
Resistance :
100MOhm
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
250mA
Contact Finish :
Gold
Plunger Size :
0.003 ~ 0.018 0.07mm ~ 0.046mm
Contact Type :
Probe Pin
Series :
XP3A
Connector Type :
Flat
Operating Force - Initial :
15gf
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
2001
Length :
5.15mm
Contact Finish Thickness :
40.0μin 1.02μm
Current Rating (Amps) :
0.25A
Recommended Working Height :
0.183 4.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-25°C~85°C