XMC1100Q040F0032ABXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XMC1100Q040F0032ABXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 40VQFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
32-Bit
Interface :
I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USART
On Chip Program ROM Width :
8
Number of Programmable I/O :
35
DMA Channels :
No
Memory Size :
32kB
Has ADC :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
2V
Number of I/O :
27
Data Converter :
A/D 12x12b
RAM Size :
16K x 8
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Published :
Series :
XMC1000
Terminal Position :
QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Length :
5mm
DAC Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
PWM Channels :
yes
Watchdog Timer :
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Core Architecture :
ARM
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
40
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.9mm
Bit Size :
32
Pbfree Code :
Frequency :
32MHz
Program Memory Type :
Flash
Terminal Form :
NO LEAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
Internal
JESD-609 Code :
e4
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V