XLN.M13.GLLR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XLN.M13.GLLR
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 13P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
XP
Current Rating :
4A
Shell Material :
Sulfone
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
13
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-50°C~170°C
Ratings :
IP50
Shell Size - Insert :
M13
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Color :
Gray, Red
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
XLN.M13.GLLR
Receptacle, Female Sockets Sulfone Panel Mount 13 Positions Solder Cup Gold Bulk N (Normal) Push-Pull
XLN.M13.GLLR Overview
XLN.M13.GLLR Features
XP series
XLN.M13.GLLR Applications
There are a lot of LEMO
XLN.M13.GLLR Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER