XLL735240.000000X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XLL735240.000000X
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 240.0000MHZ LVDS SMD
Manufacturer :
Product Category :
Oscillators
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.3mm
Series :
XPRESSO™ FXO-LC73
Rise Time-Max :
0.4ns
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Packaging :
Strip
Size / Dimension :
0.295 L x 0.205 W (7.50mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) :
0.055 (1.40mm)
Frequency :
240MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT
Output Load :
100 Ohm
Type :
XO (Standard)
Mounting Feature :
Surface Mount
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Ratings :
Fall Time-Max :
0.4ns
Output :
LVDS
Voltage - Supply :
3.3V
Function :
Enable/Disable
Base Resonator :
Crystal
Symmetry-Max :
55/45%
Current - Supply (Disable) (Max) :
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Operating Frequency :
240MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Oscillator Type :
LVDS
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature (Max) :
70°C
Current - Supply (Max) :
100mA
Frequency Stability :
50%