XGL6060-682MEC
Mfr.Part #
XGL6060-682MEC
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Stock
947
In Stock :
947
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Inductance :
6.8 µH
Size / Dimension :
0.264" L x 0.256" W (6.71mm x 6.51mm)
Current - Saturation (Isat) :
8.9A
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
14mOhm Max
Features :
Current Rating (Amps) :
11.5 A
Series :
XGL6060
Frequency - Self Resonant :
16MHz
Q @ Freq :
Datasheets
XGL6060-682MEC
XGL6060-682MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD