XGL6030-471MEC
Mfr.Part #
XGL6030-471MEC
Frequency - Self Resonant :
66MHz
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Size / Dimension :
0.264 L x 0.256 W (6.71mm x 6.51mm)
Series :
XGL6030
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
2.7mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
26.5A
Current Rating (Amps) :
25 A
Features :
Inductance :
470 nH
Datasheets
XGL6030-471MEC
COILCRAFT XGL6030-471MEC
XGL6030-471MEC datasheet pdf and Unclassified product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD