XGL6030-122MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL6030-122MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
XGL6030
Package :
Strip
Type :
Molded
Frequency - Self Resonant :
42MHz
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Current - Saturation (Isat) :
17.3A
Features :
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
5.4mOhm Max
Material - Core :
Metal Composite
Inductance :
1.2 µH
Ratings :
AEC-Q200
Current Rating (Amps) :
12 A
Size / Dimension :
0.264" L x 0.256" W (6.71mm x 6.51mm)
Q @ Freq :
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
XGL6030-122MEC
COILCRAFT XGL6030-122MEC
XGL6030-122MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD