XGL5050-562MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL5050-562MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Stock
889
In Stock :
889
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Type :
Molded
DC Resistance (DCR) :
19.7mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Supplier Device Package :
Series :
XGL5050
Features :
Package :
Strip
Ratings :
AEC-Q200
Q @ Freq :
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
6.4A
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Inductance :
5.6 µH
Tolerance :
±20%
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
8 A
Height - Seated (Max) :
0.201" (5.10mm)
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
Datasheets
XGL5050-562MEC
COILCRAFT XGL5050-562MEC
XGL5050-562MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD