XGL5050-561MEC
Mfr.Part #
XGL5050-561MEC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Current - Saturation (Isat) :
18A
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Height - Seated (Max) :
0.201" (5.10mm)
Inductance :
560 nH
Size / Dimension :
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
DC Resistance (DCR) :
3mOhm Max
Material - Core :
Metal Composite
Frequency - Self Resonant :
88MHz
Current Rating (Amps) :
24 A
Tolerance :
±20%
Series :
XGL5050
Datasheets
XGL5050-561MEC
COILCRAFT XGL5050-561MEC
XGL5050-561MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD