XGL5050-123MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL5050-123MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.201" (5.10mm)
DC Resistance (DCR) :
43mOhm Max
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Series :
XGL5050
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
Current - Saturation (Isat) :
4.3A
Features :
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Package / Case :
Nonstandard
Package :
Strip
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Inductance :
12 µH
Current Rating (Amps) :
5.1 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Material - Core :
Metal Composite
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Datasheets
XGL5050-123MEC
COILCRAFT XGL5050-123MEC
XGL5050-123MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD