XGL5030-562MEC
Mfr.Part #
XGL5030-562MEC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
DC Resistance (DCR) :
27mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Material - Core :
Metal Composite
Size / Dimension :
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Tolerance :
±20%
Series :
XGL5030
Current Rating (Amps) :
7.9 A
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
6A
Inductance :
5.6 µH
Datasheets
XGL5030-562MEC
XGL5030-562MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD