XGL5030-181MEC
Mfr.Part #
XGL5030-181MEC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Series :
XGL5030
Size / Dimension :
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Current Rating (Amps) :
31.8 A
Material - Core :
Metal Composite
DC Resistance (DCR) :
1.6mOhm Max
Inductance :
180 nH
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Height - Seated (Max) :
0.126" (3.20mm)
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
30A
Datasheets
XGL5030-181MEC
COILCRAFT XGL5030-181MEC
XGL5030-181MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD