XGL5020-822MEC
Mfr.Part #
XGL5020-822MEC
Description
FIXED INDUCTOR 8.2UH SMD
Current - Saturation (Isat) :
4.1A
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Size / Dimension :
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
DC Resistance (DCR) :
73.6mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Material - Core :
Inductance :
8.2 µH
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
16MHz
Series :
XGL5020
Current Rating (Amps) :
3.3 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
XGL5020-822MEC
COILCRAFT XGL5020-822MEC
XGL5020-822MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD