XGL5020-561MEC
Mfr.Part #
XGL5020-561MEC
Description
FIXED INDUCTOR 0.56UH SMD
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
4.9mOhm Max
Size / Dimension :
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Inductance :
560 nH
Current - Saturation (Isat) :
15.2A
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Current Rating (Amps) :
14 A
Features :
Series :
XGL5020
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Datasheets
XGL5020-561MEC
COILCRAFT XGL5020-561MEC
XGL5020-561MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD