XGL5020-472MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL5020-472MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 4.7UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
DC Resistance (DCR) :
41.5mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Current - Saturation (Isat) :
5.3A
Type :
Molded
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
XGL5020
Package :
Strip
Inductance :
4.7 µH
Current Rating (Amps) :
5.7 A
Q @ Freq :
Features :
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Datasheets
XGL5020-472MEC
COILCRAFT XGL5020-472MEC
XGL5020-472MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD