XGL5020-471MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL5020-471MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 0.47UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
16 A
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Features :
Inductance :
470 nH
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Series :
XGL5020
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Q @ Freq :
Package :
Strip
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Shielding :
Shielded
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
DC Resistance (DCR) :
4.3mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
15.7A
Product Status :
Active
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
XGL5020-471MEC
COILCRAFT XGL5020-471MEC
XGL5020-471MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD