XFL2010-821MEC
Mfr.Part #
XFL2010-821MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 0.82UH SMD
Fixed Inductors
Core Type :
Molded
Termination :
Standard
Self Resonant Frequency :
200 MHz
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Lead Diameter :
Qualification :
AEC-Q200
Type :
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
XFL2010
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Features :
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Q @ Freq :
Length :
2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Saturation Current :
1.05 A
Shielding :
Shielded
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±20%
Inductance :
820 nH
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Power Inductors - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
1 MHz
Diameter :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current - Saturation (Isat) :
1.95A
Width :
`.9 mm
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Material - Core :
Supplier Device Package :
Core Material :
Composite
DC Resistance (DCR) :
61mOhm Max
Package :
Strip
Height :
1 mm
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.079" L x 0.075" W (2.00mm x 1.90mm)
Datasheets
XFL2010-821MEC
XFL2010-821MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD