XFL2010-381MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XFL2010-381MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 0.38UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
XFL2010
Lead Diameter :
Self Resonant Frequency :
280 MHz
RoHS :
Details
Height :
1 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.075" W (2.00mm x 1.90mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Length :
2 mm
Current - Saturation (Isat) :
3.05A
Termination Style :
SMD/SMT
Q @ Freq :
Saturation Current :
1.7 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Brand :
Qualification :
AEC-Q200
Features :
Supplier Device Package :
Lead Spacing :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Package :
Strip
Test Frequency :
1 MHz
DC Resistance (DCR) :
33mOhm Max
Termination :
Standard
Frequency - Self Resonant :
280MHz
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
380 nH
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Type :
Material - Core :
Packaging :
MouseReel
Current Rating (Amps) :
2.1 A
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Core Material :
Composite
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Width :
`.9 mm
Package / Case :
Nonstandard
Diameter :
Datasheets
XFL2010-381MEC
XFL2010-381MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD