XE164KM72F80LAAFXUMA1
- Mfr.Part #
- XE164KM72F80LAAFXUMA1
- Manufacturer
- Infineon Technologies
- Package / Case
- 100-LQFP Exposed Pad
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MCU 16BIT 576KB FLASH 100LQFP
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Microcontrollers
- Series :
- XE16x
- Number of Timers/Counters :
- 5
- Package / Case :
- 100-LQFP Exposed Pad
- Memory Size :
- 576kB
- Data Converter :
- A/D 11x10b
- Peripherals :
- I2S, POR, PWM, WDT
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Oscillator Type :
- Internal
- Mount :
- Surface Mount
- Connectivity :
- EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C TA
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 3V~5.5V
- Number of I/O :
- 76
- Program Memory Type :
- Flash
- Number of Pins :
- 100
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- NOT SPECIFIED
- RAM Size :
- 50K x 8
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Core Size :
- 16-Bit
- Published :
- 2011
- Base Part Number :
- SA*XE164KM
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- MICROCONTROLLER
- Core Processor :
- C166SV2
- Program Memory Size :
- 576KB 576K x 8
- Frequency :
- 80MHz