XE162HN16F80LAAFXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XE162HN16F80LAAFXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
64-LQFP Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Peripherals :
I2S, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Timers/Counters :
5
Number of I/O :
40
Core Processor :
C166SV2
Package / Case :
64-LQFP Exposed Pad
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Interface :
EBI/EMI, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RAM Size :
18K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Memory Size :
128kB
Data Converter :
A/D 9x10b
Base Part Number :
SA*XE162HN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Size :
16-Bit
Frequency :
80MHz