XD9261B13CER-Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XD9261B13CER-Q
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.3V
Number of Outputs :
1
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Topology :
Buck
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Switching :
1.2MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
1.5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Function :
Step-Down
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Output Type :
FIXED
ECCN Code :
EAR99
Series :
XD9261
Voltage - Input (Max) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Synchronous Rectifier :
yes
Datasheets
XD9261B13CER-Q
2.7V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.2MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
XD9261B13CER-Q Overview
Using the Tape & Reel (TR) package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. There is a 6-UFDFN Exposed Pad package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~105°C TA. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 1.2MHz. Regulator 2.7V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 2.7V. There is a adjusting voltage regulator's voltage output (Min/Fixed) of 1.3V. DC DC switching regulator's maximum design flexibility comes from its output current of 1.5A. Voltage regulator's input voltage can reach 5.5V. A switching DC-DC regulator, it is a member of the XD9261 family of electronic voltage regulator 12vs.