XD9260B31DER-Q
Mfr.Part #
XD9260B31DER-Q
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Current - Output :
1.5A
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Series :
XD9260
Frequency - Switching :
3MHz
Datasheets
XD9260B31DER-Q
2.7V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
XD9260B31DER-Q Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. The harley voltage regulator is available as a 6-UFDFN Exposed Pad package to save space. The voltage regulator is configured with 1 outputs. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. Voltage regulators should be operated at -40°C~105°C TA temperature while operating. DC-DC switching regulators reach 3MHz switching frequencies. Despite its low input voltage, this voltage regulator can operate. In this adjusting voltage regulator, the output voltage (Min/Fixed) equates to 3.1V. Featuring a 1.5A output current, dc to dc voltage regulator offers maximum design flexibility. There is a voltage regulator maximum input voltage of 5.5V. As the name implies, this voltage regulator belongs to the XD9260 family of voltage regulators, and it is a type of switching DC-DC regulator.