XD9260B27DER-Q
Mfr.Part #
XD9260B27DER-Q
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Frequency - Switching :
3MHz
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Series :
XD9260
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Current - Output :
1.5A
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Datasheets
XD9260B27DER-Q
2.7V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
XD9260B27DER-Q Overview
Using the Tape & Reel (TR) package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. There is a 6-UFDFN Exposed Pad package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~105°C TA. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 3MHz. Regulator 2.7V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 2.7V. DC DC switching regulator's maximum design flexibility comes from its output current of 1.5A. Voltage regulator's input voltage can reach 5.5V. A switching DC-DC regulator, it is a member of the XD9260 family of electronic voltage regulator 12vs.