XD9260B26DER-Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XD9260B26DER-Q
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Output Configuration :
Positive
Synchronous Rectifier :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Output :
1.5A
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Series :
XD9260
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Function :
Step-Down
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
ECCN Code :
EAR99
Topology :
Buck
Frequency - Switching :
3MHz
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Number of Outputs :
1
Datasheets
XD9260B26DER-Q
2.7V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
XD9260B26DER-Q Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tape & Reel (TR) package. As this regulator voltage is equipped with an analog IC of the type SWITCHING REGULATOR, it is a SWITCHING REGULATOR-type voltage regulator. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the 6-UFDFN Exposed Pad package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. Surface Mount-mount switching regulator. -40°C~105°C TA should be the operating temperature when voltage regulator is operating. Voltage regulator's switching frequency reaches 3MHz. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 2.7V as an input voltage. According to the table below, DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 2.6V. DC DC switching regulator's 1.5A output current allows for maximum design flexibility. Voltage regulators' input voltage is limited to 5.5V. Known as a switching DC-DC regulator, this voltage regulator belongs to the XD9260 family.