XD9260B26CER-Q
Mfr.Part #
XD9260B26CER-Q
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Frequency - Switching :
1.2MHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Current - Output :
1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Datasheets
XD9260B26CER-Q
2.7V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.2MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
XD9260B26CER-Q Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. The type of analog IC that this voltage regulator is equipped with is SWITCHING REGULATOR. This harley voltage regulator is available in the 6-UFDFN Exposed Pad package for the purpose of space saving. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. When operating, adjusting voltage regulator's operating temperature should be kept at -40°C~105°C TA. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 1.2MHz. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 2.7V. DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) amounts to 2.6V. The output current of 1.5A makes dc to dc voltage regulator feature maximum design flexibility. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 5.5V. This regulator voltage, belonging to the XD9260 family, is a type of DC-DC switching regulator.