XD9260B24DER-Q
Mfr.Part #
XD9260B24DER-Q
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Frequency - Switching :
3MHz
Current - Output :
1.5A
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.4V
Datasheets
XD9260B24DER-Q
2.7V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
XD9260B24DER-Q Overview
A Tape & Reel (TR) package is used in this voltage regulator to optimize performance. A SWITCHING REGULATOR analog IC is used in this voltage regulator 12v, which is the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the 6-UFDFN Exposed Pad package. 1 outputs of voltage regulator are configured. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~105°C TA is essential when operating. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 3MHz. Voltage regulators like this one can operate at least with 2.7V as the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage. It is evident from the table below that adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 2.4V. This voltage regulator 12v features maximum design flexibility thanks to its 1.5A output current. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 5.5V. Known as a switching DC-DC regulator, this electronic voltage regulator 12v is part of the XD9260 family.