XD9260A29CER-Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XD9260A29CER-Q
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Frequency - Switching :
1.2MHz
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Synchronous Rectifier :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Topology :
Buck
Function :
Step-Down
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Output :
1.5A
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Series :
XD9260
Datasheets
XD9260A29CER-Q
2.7V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.2MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
XD9260A29CER-Q Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in this voltage regulator. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The space-saving 6-UFDFN Exposed Pad package is available for this voltage regulator. The voltage regulator 12v has 1 outputs. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. As the name implies, this voltage regulator 12v is designed for mounting on a Surface Mount bracket. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -40°C~105°C TA. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 1.2MHz. The regulator is capable of operating with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.7V. As shown in the table below, adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 2.9V. A maximum design flexibility is provided by the 1.5A output current of voltage regulator. There is a maximum input voltage of 5.5V for this voltage regulator 12v. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to NOT SPECIFIED being indestructible. In the XD9260 family, this part palys an important role in DC DC switching regulator's traget applications.