XD9260A27DER-Q
Mfr.Part #
XD9260A27DER-Q
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Current - Output :
1.5A
XD9260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
10 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Frequency - Switching :
3MHz
Datasheets
XD9260A27DER-Q
2.7V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
XD9260A27DER-Q Overview
For optimal performance, this voltage regulator uses the Tape & Reel (TR) package. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the 6-UFDFN Exposed Pad package. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. As long as its operating temperature is -40°C~105°C TA, dc to dc voltage regulator should perform well. There is a switching frequency of 3MHz for this voltage regulator 12v. Input voltage 2.7V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. This voltage regulator 12v offers maximum design flexibility with an output current of 1.5A. The maximum input voltage of this voltage regulator 12v is 5.5V. As a result of the NOT SPECIFIED peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. The switching DC-DC regulator belongs to the XD9260 family of electronic voltage regulator 12vs.