XD9260A25DER-Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XD9260A25DER-Q
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Function :
Step-Down
Current - Output :
1.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Synchronous Rectifier :
yes
Number of Outputs :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Output Type :
FIXED
Topology :
Buck
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
XD9260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Frequency - Switching :
3MHz
Datasheets
XD9260A25DER-Q
2.7V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
XD9260A25DER-Q Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. The type of analog IC that this voltage regulator is equipped with is SWITCHING REGULATOR. This harley voltage regulator is available in the 6-UFDFN Exposed Pad package for the purpose of space saving. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. When operating, adjusting voltage regulator's operating temperature should be kept at -40°C~105°C TA. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 3MHz. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 2.7V. DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) amounts to 2.5V. The output current of 1.5A makes dc to dc voltage regulator feature maximum design flexibility. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 5.5V. The peak reflow temperature of this regulator amounts to NOT SPECIFIED to be essentially indestructible. This regulator voltage, belonging to the XD9260 family, is a type of DC-DC switching regulator.