XCV1600E-8FG680C
Mfr.Part #
XCV1600E-8FG680C
Package / Case
680-LBGA Exposed Pad
Description
IC FPGA 512 I/O 680FTEBGA
Number of Terminations :
680
Speed Grade :
8
Package / Case :
680-LBGA Exposed Pad
Series :
Virtex®-E
Height Seated (Max) :
1.9mm
Pin Count :
680
Number of Outputs :
512
Terminal Pitch :
1mm
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Supply Voltage :
1.8V
Width :
40mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
1.8V
Base Part Number :
XCV1600E
Radiation Hardening :
No
Number of Equivalent Gates :
Clock Frequency :
416MHz
Number of I/O :
512
Length :
40mm
RAM Size :
72kB
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.4 ns
Datasheets
XCV1600E-8FG680C
1.8V V 1.9mm mm FPGAs Virtex®-E Series 680-LBGA Exposed Pad 1mm mm 680
XCV1600E-8FG680C Overview
This package is included in the 680-LBGA Exposed Pad package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 1.8V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.71V~1.89V . An FPGA belonging to the Virtex®-E series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 512 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 680. This device is equipped with 589824 RAM bits in terms of its RAM si589824e. Parts related to this part can be found using its base part number XCV1600E. During the configuration of this FPGA module, the RAM si72kBe reaches 72kB to ensure that the program runs normally. An array of 7776 LABs/CLBs is built into the FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 1.8V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Fpga semiconductor is made up of 2188742 gates as fpga semiconductors basic building block. The device has a total of 680 pins on fpga semiconductor. A crystal oscillating at 416MHz is one of the most common components of this device. There are 419904 equivalent gates in the FPGA that implement the design.