XCV1600E-6FG680C
Mfr.Part #
XCV1600E-6FG680C
Package / Case
680-LBGA Exposed Pad
Description
IC FPGA 512 I/O 680FTEBGA
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
RAM Size :
72kB
Pin Count :
680
Height Seated (Max) :
1.9mm
Terminal Pitch :
1mm
BOTTOM
Operating Supply Voltage :
1.8V
Number of Inputs :
512
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.47 ns
Clock Frequency :
357MHz
Number of Outputs :
512
Width :
40mm
Number of Gates :
Series :
Virtex®-E
Non-RoHS Compliant
Number of Equivalent Gates :
Supply Voltage :
1.8V
Number of Terminations :
680
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Speed Grade :
6
Package / Case :
680-LBGA Exposed Pad
Length :
40mm
Base Part Number :
XCV1600E
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Radiation Hardening :
No
Datasheets
XCV1600E-6FG680C
1.8V V 1.9mm mm FPGAs Virtex®-E Series 680-LBGA Exposed Pad 1mm mm 680
XCV1600E-6FG680C Overview
Fpga chips is supplied in the 680-LBGA Exposed Pad package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 512 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 34992 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.8V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.71V~1.89V. It is a type of FPGA belonging to the Virtex®-E seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 512 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 680 terminations. The RAM bits that this device offer is 589824. Its base part number XCV1600E can be used to find related parts. The RAM si72kBe of this FPGA module reaches 72kB to ensure normal operation of the program. This FPGA is built as an array of 7776 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.8V, designers can fully make use of its flexibility. Its basic building block contains 2188742 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 680 pin count. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 357MHz . 419904 equivalent gates are used for the design implement in the FPGA.