XCV150-4BG352I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XCV150-4BG352I
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
352-LBGA Exposed Pad, Metal
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 260 I/O 352MBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.8 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
35mm
Power Supplies :
1.2/3.62.5V
Number of CLBs :
864
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of I/O :
260
Pbfree Code :
No
Total RAM Bits :
Number of Inputs :
260
JESD-609 Code :
e0
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Ball
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
2.5V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B352
Series :
Virtex®
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
1.7mm
Number of Gates :
Number of Outputs :
Package / Case :
352-LBGA Exposed Pad, Metal
Base Part Number :
XCV150
Published :
Clock Frequency :
250MHz
Number of LABs/CLBs :
864
Number of Logic Elements/Cells :
Number of Terminations :
352
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Pin Count :
352
RAM Size :
6kB
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Terminal Pitch :
1.27mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
XCV150-4BG352I
1.7mm mm FPGAs Virtex® Series 352-LBGA Exposed Pad, Metal 1.27mm mm 352
XCV150-4BG352I Overview
There is a 352-LBGA Exposed Pad, Metal package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 260 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 3888 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 2.5V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 2.375V~2.625V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Virtex® series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. The device has 260 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 352. There are 49152 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number XCV150. There is a maximum RAM si6kBe of 6kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. 864 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Power is provided by a 1.2/3.62.5V battery that is included with the device. There are 164674 gates that make up its basic building block. As far as the pin count is concerned, it has 352 pins. Usually, fpga semiconductor uses a 250MHz crystal. There are 864 CLBs that make up the architecture of the system.