XCV1000E-6FG680I
Mfr.Part #
XCV1000E-6FG680I
Package / Case
680-LBGA Exposed Pad
Description
IC FPGA 512 I/O 680FTEBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Inputs :
512
Speed Grade :
6
Number of Outputs :
512
Height Seated (Max) :
1.9mm
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.47 ns
Pin Count :
680
ECCN Code :
3A991.D
Package / Case :
680-LBGA Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Base Part Number :
XCV1000E
RAM Size :
48kB
Length :
40mm
Terminal Pitch :
1mm
Clock Frequency :
357MHz
Number of Terminations :
680
Published :
Width :
40mm
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Operating Supply Voltage :
1.8V
Supply Voltage :
1.8V
Number of LABs/CLBs :
Datasheets
XCV1000E-6FG680I
1.8V V 1.9mm mm FPGAs Virtex®-E Series 680-LBGA Exposed Pad 1mm mm 680
XCV1000E-6FG680I Overview
The package that contains this software is called 680-LBGA Exposed Pad. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 512 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 27648 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.8V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.71V~1.89V battery. There are many types of FPGAs in the Virtex®-E series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 512 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 680 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 393216. If you are looking for related parts, you can use the base part number XCV1000E as a starting point. For the program to work properly, the RAM si48kBe of this FPGA module must reach 48kB GB in order to ensure normal operation. 6144 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.8V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 1569178 gates. A total of 680 pins are included in this device. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 357MHz to generate the signal.