XCV1000E-6BG560I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XCV1000E-6BG560I
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
560-LBGA Exposed Pad, Metal
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Base Part Number :
XCV1000E
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Pitch :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
42.5mm
Number of Gates :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Package / Case :
560-LBGA Exposed Pad, Metal
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
ECCN Code :
3A991.D
Height Seated (Max) :
1.7mm
Packaging :
Tray
Number of LABs/CLBs :
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
RAM Size :
48kB
Number of Inputs :
404
Operating Supply Voltage :
1.8V
Number of I/O :
404
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Total RAM Bits :
Number of Terminations :
560
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells :
Length :
42.5mm
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.47 ns
Series :
Virtex®-E
Speed Grade :
6
Pin Count :
560
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Terminal Form :
Ball
Clock Frequency :
357MHz
Supply Voltage :
1.8V
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Outputs :
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Datasheets
XCV1000E-6BG560I
1.8V V 1.7mm mm FPGAs Virtex®-E Series 560-LBGA Exposed Pad, Metal 1.27mm mm 560
XCV1000E-6BG560I Overview
In the package 560-LBGA Exposed Pad, Metal, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 404 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 27648 logic elements/cells. Supply voltage is 1.8V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.71V~1.89V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Virtex®-E series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In this device, 404 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 560. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 393216 bfpga electronics s of RAM. XCV1000E is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si48kBe of this FPGA module reaches 48kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The FPGA is built as an array of 6144 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.8V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 1569178 gates. I am going to present you with a device that is equipped with 560 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 357MHz.