XC9282B13E0R-G
Mfr.Part #
XC9282B13E0R-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
5-XFBGA, WLBGA
Datasheet
Download
Description
HISAT-COT CONTROL EXTREMELY SMAL
Function :
Step-Down
Frequency - Switching :
6MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.3V
Current - Output :
600mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Series :
XC9282
Mounting Type :
Surface Mount
Output Configuration :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Topology :
Buck
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Package / Case :
5-XFBGA, WLBGA
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Synchronous Rectifier :
yes
Number of Outputs :
1
Datasheets
XC9282B13E0R-G
2.5V DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 6MHz Tape & Reel (TR) 600mA 5-XFBGA, WLBGA
XC9282B13E0R-G Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tape & Reel (TR) package. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the 5-XFBGA, WLBGA package. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. The operating temperature should be kept at -40°C~105°C TA when the voltage regulator 12v is in operation. This DC-DC switching regulator has a switching frequency of 6MHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.5V. As a result, the output voltage of the voltage regulator 12v (Min/Fixed) is 1.3V. It features maximum design flexibility due to dc to dc voltage regulator's 600mA output current. Voltage regulator has a maximum input voltage of 5.5V. As a member of the XC9282 family of DC/DC regulators, this part is prominent in many specifications.