XC9265A36BMR-G
Mfr.Part #
XC9265A36BMR-G
Description
0.5UA ULTRA LOW QUIESCENT CURREN
Input Voltage (Max) :
6V
Terminal Form :
Gull wing
Length :
2.9mm
Switcher Configuration :
Buck
Number of Terminations :
5
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Input Voltage (Min) :
2V
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Control Technique :
PULSE FREQUENCY MODULATION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
1.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage-Nom :
3.6V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Output Voltage :
3.65V