XC9261B18DER-G
Mfr.Part #
XC9261B18DER-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Description
IC REG BUCK 1.8V 1.5A 6USPC
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Terminal Form :
NO LEAD
Output Type :
FIXED
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Terminal Finish :
Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
Published :
Min Output Voltage :
1.8V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Synchronous Rectifier :
yes
Function :
Step-Down
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
1.5A
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Number of Outputs :
1
Frequency - Switching :
3MHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Topology :
Buck
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
XC9261B18DER-G
Torex Semiconductor Ltd. XC9261B18DER-G
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Torex Semiconductor Ltd. XC9261B18DER-G] Overview
Featuring advanced buck regulator technology, this IC offers a fixed 1.8V output voltage with a maximum current capability of 1.5A. Its compact 6USPC package ensures easy integration into various electronic designs, making it an ideal solution for space-constrained applications.
XC9261B18DER-G Features
  • Efficient Buck Regulator: Provides stable 1.8V output voltage
  • High Current Capability: Handles up to 1.5A of load current